This post may contain affiliate links. Read our disclosure here.
I know many of you are die-hard Aldi fans, but I want to show you that you truly can get better deals if you buy on sale at stores like Publix and use available coupons. I’m going to start showing you some of the deals at Publix each week and how they compare to the normal Aldi prices. I think you’ll be surprised and that I’ll convert you to a coupon/sales shopper if you’re not already!
Keep in mind this isn’t all of the Publix deals, or even all of the best deals. I’m intentionally picking things that would have an Aldi version. Since Aldi only sells select products you can’t really compare the entire Publix list… there just wouldn’t be an Aldi example to compare it to.
Note that prices may vary slightly in your area, and in the comparisons below, I’ve tried my best to compare unit price. The cheaper option is in bold.
See all the current Publix Deals.
See all the current Aldi Deals.
Publix vs Aldi: Comparing This Week’s Deals
Blackberries, 6 oz @ Publix: $2.49 vs. Blackberries, 6 oz @ Aldi: $2.19
Fresh Attitude Spring Mix, 5 oz @ Publix: $1.99 vs. Little Salad Bar Spring Mix, 5 oz @ Aldi: $2.29
Buitoni Refrigerated Pasta, 9 oz @ Publix: $1.44 vs. Priano Refrigerated Pasta, 9 oz @ Aldi: $2.79
Galbani Ricotta Cheese, 15 oz @ Publix: $1.29 vs. Friendly Farms Ricotta Cheese @ Aldi: $2.49
for the lowest prices use a $1 off coupon with the Publix sale
Pillsbury Grands Flaky Layers Biscuits, 12 oz @ Publix: 74¢ vs. Bake House Biscuits, 16 oz @ Aldi: $1.95
to get the lowest price use a Publix eCoupon plus get 400 points with Fetch Rewards!
Hormel Bacon, 12-16 oz @ Publix: $4.99 vs. Appleton Farms Bacon @ Aldi: $3.99
Duke’s Mayonnaise, 11.5-30 oz @ Publix: $2.61 vs. Duke’s Mayonnaise, 30 oz @ Aldi: $4.64
This is really a life rule, even for my die hard Aldi folks… never buy the national brands at Aldi. It’s not going to touch the price you would get in other stores.
Krusteaz Pancake/Waffle Mix, 28-32 oz @ Publix: $1.99 vs. Millville Buttermilk Pancake Mix @ Aldi: $1.95
We’re going to call this a tie!
Progresso Broth, 32 oz @ Publix: $1.44 vs. Chef’s Cupboard Broth @ Aldi: $1.49
We’re going to call this a tie!
Angel Soft Bathroom Tissue, 4 mega rolls @ Publix: 50¢ per roll vs. Willow Ultra Soft Bathroom Tissue, 12 mega rolls @ Aldi: 61¢ per roll
to get the lowest price use a Publix eCoupon
